Bize Ulaşın
Mesajınız
Bize Ulaşın
Sosyal Bilimler Enstitüsü Hakkında

 

Sosyal Bilimler Enstitüsü, 28.03.1983 tarihli ve 2809 sayılı Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanununda Değişiklik yapılmasına dair Kanuna eklenen 5981 Sayılı Kanunun 119/e maddesi uyarınca 15.04.2010 tarihinde kurulmuştur.

Enstitüde ilk defa 2010–2011 öğretim yılı bahar döneminde Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalında açılan Yüksek Lisans Programıyla Topkapı Yerleşkesinde (Yenikapı Mevlevihanesi) eğitim-öğretime başlamış, 2011–2012 öğretim yılı güz döneminde Türk Dili ve Edebiyatı, Temel İslam Bilimleri ve Medeniyet Araştırmaları yüksek lisans eğitimine devam edilmiştir. .

Türk Dili ve Edebiyatı, Temel İslam Bilimleri, Tarih Anabilim dalında yüksek lisans ve doktora programlarının yanında Bilim Tarihinde yüksek lisans ve Klinik Psikolojide tezli ve tezsiz yüksek lisans programlarına devam edilmektedir.   

Programlardaki dersler, tezler ve projelerle teorik altyapının kuvvetlendirilmesini, uygulamaya yönelik katkılarla da günümüz sosyal hayatında karşılaşılabilecek problemlere çözümler üretmeyi ve bilim dünyasına vukuflu akademisyenler kazandırmayı hedefliyoruz

Enstitü İdari binası Topkapı Yerleşkesinde bulunmakta Temel İslam Bilimleri programları Topkapı, diğer programların büyük bir bölümü Üsküdar Atik Valide Yerleşkemizde eğitim vermektedirler. Yerleşkelerimize Tramvay, Metrobüs, Marmaray ve diğer toplu ulaşım araçlarıyla kolaylıkla gidilmektedir.

Başvurular genellikle Mayıs-Haziran aylarında yapılmakta, Üniversitemizin Web sayfasında ilan edilen duyurularda belirtilen şartlarla Türk ve Yurtdışı Uyruklu öğrenciler kabul edilmektedir.

Amacımız 

Sosyal Bilimler Enstitüsü olarak amacımız, sosyal alanları doğrudan ilgilendiren konularda bilimsel araştırma yaparak yönlendirici olmak, bilimsel çalışmaları sosyal hayatın tabii bir uzantısı haline getirmek, sosyal bilim ve iş dünyasına, teorik ve pratik açıdan ciddi katkılar sağlamaktır. 

Ufkumuz

Enstitümüzün ufku, uluslararası düzeyde tercih edilen programlar ile üniversitelerarası işbirliğini geliştirerek, disiplinler arası çalışmalara öncülük eden, üniversiteye isim olan Fatih Sultan adına ve çağlar aşan ufkuna sadık, güvenilir, tanınır, saygın bir eğitim ve araştırma kurumu olmaktır. 

 Tercih Edilme Nedenlerimiz

Adayların Enstitümüzü tercih etmelerinin en önemli nedenlerinden bazıları şunlardır: a) Akademik kadromuzun şevkle çalışan, ulusal ve uluslararası düzeyde her zaman yayınlarıyla gündemde olan ve tercih edilen tecrübeli isimlerden oluşması. b) Muhataplarına yakın ilgi gösteren, değer ve güven veren akademisyenler ile birlikte çalışan idari kadromuzun tecrübeli, işini seven, başarılı kişilikler olmaları. c) Diğer üniversitelerle karşılaştırıldığında alınan ücretlerin çok daha makul ve düşük düzeyde olması. Ayrıca ödeme kolaylıkları sağlanması.  d) Tarihî mekânlarda, tüm imkânların kullanıldığı rahat derslikler ile konferans salonlarımızın her zaman öğrencilerimizin hizmetine sunulması. e) İstanbul’un her yanından kolay ve sorunsuz ulaşım imkânları bulunması.
Kurumsal
E-Posta
İnsan
Kaynakları
SKS
FSM
Otomasyon
International Relations
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi